Pohádková cesta po osmnácté

Letošní Pohádková cesta odstartovala s heslem „Putování do historie, staňte se osadníky Mníšku“. Pro děti nadšení strávit společně čas a vyzkoušet si stará řemesla, pro dospělé zamyšlení nad starými časy a touha pokořit to šlitrovské „hrát si jako malí, to bohužel nesvedem“.
Téma osidlování Mníšku, které bylo aktuální před více než 350 lety za Serváce Engela z Engelflussu, je opět „in“. Řekne někdo za tři sta padesát let, že to v Mníšku tenkrát žilo, kolik se toho vybudovalo, a že to byl „zlatý věk“? Bude někomu stát za to sepisovat a číst události dnešních dnů?
Kouzlo starých časů spočívalo v tom, že všechno potřebuje svůj čas a velikou trpělivost. Děti si mohly vyzkoušet řemesla, která už znají většinou jen z pohádek, a stát se na chvíli: architekty, sochaři, kováři, včelaři, porybnými, koželuhy, ovčáky, rolníky, staviteli vodovodu, zlatokopy, dřevorubci, hajnými a kostelníky. A my můžeme jen žasnout, kolik práce asi muselo dát ručně vyrobit boty z kůže nebo třeba vymlátit obilí. Zajímavý závěr průzkumu – na nejvyšším žebříčku popularity se umístilo nehynoucí povolání zlatokop. Tak patrně naše doba není ani horší ani lepší:-).
Za trpělivost a drahocenný čas vložený do této akce děkuje OÁZA členům těchto spolupracujících organizací : o.p. s. Magdaléna, Římskokatolická farnost Mníšek pod Brdy, Junák, Rorejs, zámek Mníšek pod Brdy i dalším bezejmenným hrdinům. Děkujeme také městu Mníšek pod Brdy, městské policii, manželům Benákovým za sponzorský příspěvek a samozřejmě všem dětem za hojnou účast.
Foto: © Martina Krejčová a Josef Porsch  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *