'Fotogalerie'

Mníšecká rošáda 2017

 

Šachový turnaj Mníšecká rošáda se uskuteční v neděli 10.12.2017 od 10:00 hodin v Městském kulturním středisku v Lipkách.

Hrát se bude tzv. švýcarským systémem v tempu 2 x 10 minut na partii. Výsledky budou hodnoceny zvlášť i pro kategorii děti a mládež do 15 let.

Pořadatelé, kterými jsou opět Šachový klub Mníšek pod Brdy, Oáza Mníšek pod Brdy  a Městské kulturní středisko vás zvou a těší se na vaši účast.

Přihlášky posílejte co nejdříve na e-mailovou adresu novak.vladimir@volny.cz, v případě nenaplněné kapacity je možné se přihlásit nejpozději do 9:30  h na místě konání turnaje.

Startovné: dospělí 100,- Kč, děti (do 15 let) 50,- Kč.

Za pořadatele Vladimír Novák

Výsledky

Letos se zúčastnilo 13 hráčů.
Pořadí na prvních místech:

V absolutním pořadi:

1. František Šaur
2. Michal Ostrý
3. Oliver T. Jelínek

V kategorii děti a mládež:

1. Oliver T. Jelínek
2. Josef Barták
3. Vítězslav Effenberger

Poděkování všem hráčům a všem kteří s organizací turnaje pomohli.

Fotogalerie

Krejčí Prosinec 5th, 2017

Setkání se sv. Mikulášem 2017

Podrobnější fotogalerie na farnici.mnisek@gmail.com. Foto © Martina Krejčová

Krejčí Listopad 4th, 2017

Rozdíly mezi mužem a ženou

Mníšecká rošáda 2016

V neděli 4.12.2016 se v Městském kulturním středisku v Lipkách uskutečnil 11. ročník šachového turnaje Mníšecká rošáda.

Zúčastnilo se 24 hráček a hráčů, z toho 9 dětí.

Velkou novinkou byla změna herního systému. Opustili jsme model vyřazovací soutěže. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol. Tento způsob umožnil hrát partie v klidnějším tempu než v posledních letech, kdy se hrál tzv. bleskový šach. Tato změna byla přivítána většinou účastníků s povděkem a spolu s dobrou organizací, hodnotnými cenami, občerstvením, tradičním dortem, a hlavně celkovou přátelskou atmosférou přispěla k výraznému pochvalnému hodnocení letošního turnaje.

Umístění na prvních třech místech:

Absolutní pořadí: Kategorie děti:
1. Miroslav Blažek
2. František Šaur
3. František Kopecký
1. Oliver Jelínek
2. Jakub Nosek
3. Lucie Glasbergerová

Za pořadatele: Vladimír Novák

Fotogalerie

Krejčí Listopad 23rd, 2016

Mozaikování fasády Oázy

10. září 2016 proběhlo pod uměleckým vedením Mirka Salcmana mozaikování fasády Oázy na farní zahradě.

Krejčí Listopad 23rd, 2016

Svatováclavské posvícení

Už jste to někdy zažili? Navaříte, napečete, oblečete se do svátečního, čekáte, čekáte a hosté nikde. Podobný scénář jsme zažívali při letošních posvícenských oslavách. Pak se ale stal zázrak a farní zahrada byla během chvilky plná rodičů, dětí, babiček i tetiček. V tu chvíli jsme pochopili, jakou sílu a moc mají příznivci našeho spolku. A kde bychom bez Vás byli? Kdo by plnil úkoly v posvícenské stezce? Kdo by se radoval z připravené pohádky? Střílel z kuše na papírového mníšeckého divočáka? Vyráběl ve vlněné dílně? Komu by tkadlena ukazovala své umění? Kdo by snědl všechny nachystané dobroty?
Ani pokud jde o vaši štědrost, jste nás letos nezklamali. Výtěžek z dobročinného jarmarku dosáhl výše 16 212 Kč a bude použit na pořízení venkovních dveří do prostřední místnosti (kuchyňky) budovy Oázy na farní zahradě. Díky všem ochotným jednotlivcům i rodinám, kteří se podíleli na vytváření programu, zajišťovali prodej, vyrobili, darovali na jarmark, co je jejich srdci blízké. Děkujeme také řeznictví Novák za slevu na výborné buřty a brašnářství Věra Kašpárková z Líšnice za kožené výrobky.
Děkujeme, že Vás máme!

Fotogalerie

Foto: M. Cihla, Z. Lacková, M. Krejčová

Pšeničková Pavla Říjen 5th, 2016

Dárečky pro předčasné narozené děti popáté

Vánoce jsou plné symbolů, některé vytváříme nově a zakrýváme ten hlavní – zrození dítěte, které přišlo chudé a nahé zachránit svět. K symbolům, které jsou jistě krásné a stojí za to je uchovat, patří nezištné podarování lidí v nouzi. A nemusí to být jen nouze hmotná.
V roli Tří Králů, kteří přinesli dary, figurují letos symbolicky tři ženy Marie, Marta a Jaroslava: Marta Svobodová z Mníšku pod Brdy, Marie Hejná z Vlašimi a Jaroslava Minaříková z Rymaně. Nepřinesly zlato, kadidlo a myrhu, ale svetříky, čepičky, ponožtičky, deky a přáníčka pro předčasně narozené děti. Už popáté jsme je předali sdružení Nedoklubko pro porodnici v Podolí a vyřizujeme velké poděkování za Vaši obětavost.

Pšeničková Pavla Listopad 20th, 2015

Svatováclavské posvícení 2015

„To je zlaté posvícení…,“ zpívá se v jedné lidové písničce. Možná by tam mohlo ještě být – co všechno se dá stihnout za jedno sváteční odpoledne. Projít posvícenskou stezku se zábavnými i poučnými úkoly (tentokrát vedla přes Pivovárku). Povozit se na dobovém kolotoči na ruční pohon. Zastřílet si z luku a samostřílu. Vyrobit si vlastní štěrchadlo. Potěšit se při pohádce O Písničce, kde se nejen hrálo a zpívalo, ale také malovalo, a každý se mohl zapojit.
Taky jsme stihli odhlasovat změnu názvu naší organizace na „OÁZA Mníšek pod Brdy, z.s.“ (zapsaný spolek). Což ovšem není nějaká naše marnivost, ale nezbytná legislativní úprava. Naše činnost zůstává stejná.
V druhé části lidové písničky se zpívá: „Máme maso a zas maso…“. Důkaz toho, že bez jídla prostě není žádná zábava. A tak to na dobročinném jarmarku vonělo koláči, kávou, rohlíčky, perníčky, zelňáky, buřty i fazolačkou, ale také sušenou meduňkou nebo šalvějí. A k tomu všemu jste si mohli koupit opravdické „štěstí“, někdo šel do fronty i dvakrát.
Dobročinné jarmarky jsou prostě fajn – každý donese, co má rád nebo co ho baví, povyměňuje recepty, usype pár drobných a leckdy ani netuší, že dělá dobrý skutek. Ten letošní společný dal dohromady 14.290,- Kč. Jak bylo avizováno, částka bude použita na koupi dětského dřevěného domečku na farní zahradě.
Bez svépomoci a sounáležitosti by rovněž nefungovala rekonstrukce budovy Oázy. Letos jsme se zaměřili na prostřední místnost, která slouží jako kuchyňka a zázemí při pořádaných akcích. Závěr byl jak z werichovské pohádky: Eva dovezla lustr, Honza ho zapojil, Jirka s Dominikem přepravili od Marušky a Romana darovanou ledničku. A teď nám chybí konferenční stolek, kdybyste někdo o nějakém věděl…
Děkujeme všem za přízeň.
Foto: © Martina Krejčová, Miro Škultéty

Pšeničková Pavla Říjen 5th, 2015

Pohádková cesta po osmnácté

Letošní Pohádková cesta odstartovala s heslem „Putování do historie, staňte se osadníky Mníšku“. Pro děti nadšení strávit společně čas a vyzkoušet si stará řemesla, pro dospělé zamyšlení nad starými časy a touha pokořit to šlitrovské „hrát si jako malí, to bohužel nesvedem“.
Téma osidlování Mníšku, které bylo aktuální před více než 350 lety za Serváce Engela z Engelflussu, je opět „in“. Řekne někdo za tři sta padesát let, že to v Mníšku tenkrát žilo, kolik se toho vybudovalo, a že to byl „zlatý věk“? Bude někomu stát za to sepisovat a číst události dnešních dnů?
Kouzlo starých časů spočívalo v tom, že všechno potřebuje svůj čas a velikou trpělivost. Děti si mohly vyzkoušet řemesla, která už znají většinou jen z pohádek, a stát se na chvíli: architekty, sochaři, kováři, včelaři, porybnými, koželuhy, ovčáky, rolníky, staviteli vodovodu, zlatokopy, dřevorubci, hajnými a kostelníky. A my můžeme jen žasnout, kolik práce asi muselo dát ručně vyrobit boty z kůže nebo třeba vymlátit obilí. Zajímavý závěr průzkumu – na nejvyšším žebříčku popularity se umístilo nehynoucí povolání zlatokop. Tak patrně naše doba není ani horší ani lepší:-).
Za trpělivost a drahocenný čas vložený do této akce děkuje OÁZA členům těchto spolupracujících organizací : o.p. s. Magdaléna, Římskokatolická farnost Mníšek pod Brdy, Junák, Rorejs, zámek Mníšek pod Brdy i dalším bezejmenným hrdinům. Děkujeme také městu Mníšek pod Brdy, městské policii, manželům Benákovým za sponzorský příspěvek a samozřejmě všem dětem za hojnou účast.
Foto: © Martina Krejčová a Josef Porsch  

Pšeničková Pavla Září 7th, 2015

Pohádková cesta 2015

Krejčí Květen 4th, 2015

Next »