Organizátoři a účastníci kurzu Výchova dětí přicházejí s tipy na své oblíbené zdroje informací k výchově dětí:
Knihy
- Gary Chapman a Ross Campbell: Děti a pět jazyků lásky – pokud byste měli čas jen na jedinou knížku, doporučíme vám právě tuto. Je citovaná i ve dvou lekcích našeho kurzu. Ač to zní jako klišé, některým z nás tato kniha změnila život a vztahy v rodině k lepšímu. Mluví o pěti základních způsobech, kterými si lidé projevují lásku, i o základní životní potřebě našich dětí – „bříšku plném lásky“, neboli „plné citové nádrži“. Mluví o naší rodičovské povinnosti dětem lásku poskytovat, a to v jejich jazycích, nikoli v těch našich. Jde o pokračování velmi úspěšné série, snad dokonce lepší než originál – původní autor si přizval dalšího kolegu, který jeho pohled obohatil o souvislosti agresivitou, disciplínou a školním prospěchem dětí.
- Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová, Tatjana Kopřivová: Respektovat a být respektován – kniha uznávaných českých autorů přináší argumenty pro vyváženější vztah mezi dospělými a vychovávanými dětmi. Hned první kapitola hlásá: Hranice jsou nutné – jde ale o to, jak je vytváříme.
- Tom Hodgkinson: Líný rodič – tato kniha sice provokuje návrhy jako „zavést dětskou práci“ nebo „pryč se školou“, ale poskytuje dnes tak velmi potřebný návod, jak se v roli rodiče trochu uvolnit: neřešit chyby, které zhojí čas, chodit včas do postele a přispat si o víkendu, nebo učit se od dětí žít přítomností. Pro zájemce máme k dispozici krátký konspekt.
- Jiřina Prekopová: Malý tyran – nejen o příčinách a léčbě dětské panovačnosti, ale o skutečných výchovných potřebách malých dětí.
- Jiřina Prekopová: I rodiče by měli dělat chyby – tato kniha si nás získala tím, že čtenáři dává osvobozující pocit, že je normální, když i rodiče dělají chyby. Také je uklidňující uvědomit si, kolik nám toho děti jsou v láskyplném prostředí schopné odpustit.
- Jiřina Prekopová: Prvorozené dítě – knížka, která hodně osloví ty prvorozené mezi námi, protože pořadí narození se většinou výrazně projevuje i v dospělosti, i když o tom nevíme, nebo si to nepřipouštíme. Současně nám umožní lépe pochopit naše děti a vztah k nim.
- Adele Faber, Elaine Mazlish: Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly – tipy pro rodiče podané zajímavou formou „minikomixů“
- Adele Faber, Elaine Mazlish: Jak se stát rodičem, jakým jste vždy chtěli být – tipy pro rodiče podané zajímavou formou „minikomixů“
- Adele Faber, Elaine Mazlish: Sourozenci bez rivality – tipy pro rodiče podané zajímavou formou „minikomixů“
- Daniel H. Pink: Pohon – kniha zejména o profesionální motivaci dospělých, která však nabízí i zajímavé promítnutí těchto zásad do výchovy dětí
- Margot Sunderlandová: Věda zvaná rodičovství
Články
- Vladislav Chvála, Ludmila Trapková: Rodina jako sociální děloha – dává do souvislostí všechny ty drobné rady o výchově a vystihuje, v čem je hlavní poslání nás rodičů. Samotná kniha je dost náročným čtením pro odborníky, doporučujeme podívat se hlavně na obrázky.
- Gordon MacRae: Když otcové chybí: Příběh o slonech a lidech – zajímavý článek na jednom americkém blogu rozvíjí paralelu ze světa slonů v jihoafrických přírodních rezervacích. Zamýšlí se, jakou roli v životě mladých lidí hrají otcové a jak velmi se může projevit jejich nepřítomnost. (V angličtině, pro zájemce máme k dispozici i překlad do češtiny.)
Videa
- Gever Tulley o 5 nebezpečných věcech pro děti – 9minutové video s českými titulky na TEDu o tom, jak odlišný pohled na svět mohou nabídnout dětem otcové. Radí, jak a proč dětem umožnit hrát si s ohněm, s nožem, s tátovým autem… 😉
- Jennifer Senior: Štěstí je pro rodičovství moc vysoká laťka 18minutové video v angličtině – pohled na vychovatelské nadšení z druhé strany. Americká novinářka ve svém vystoupení na konferenci TED mluví o tom, jak zvýšený důraz se teprve v posledních desetiletích klade na rodičovství. A že si také klademe mnohem vyšší cíl než naši prarodiče: aby byly naše děti šťastné. Varuje však, že si tím „štěstím“ bereme na sebe příliš velký závazek. A ještě větší břímě tím klademe na své děti. Navrhuje: důležitá je slušnost, pracovitost a láska – štěstí a sebevědomí ať se o sebe postarají samy.